Sigurni smo da ste do sad već negdje čuli ili pročitali nešto vezano za zeolit. Ili niste? Postoje brojna istraživanja i dostupni znanstveni radovi u posljednje vrijeme o njegovom značajnom utjecaju na zdravlje.
Svakodnevno smo izloženi raznim isparavanjima i štetnim tvarima iz okoliša za koje je najčešći uzročnik upravo čovjek. Na gradskim ulicama u zraku su prisutni različiti kemijski spojevi nastali sagorijevanjem fosilnih goriva iz cestovnih vozila.
Često o tome i ne razmišljamo ali kvaliteta zraka je sve lošija u gusto naseljenim gradovima.
Osim onečišćenog zraka, hrana koja se nalazi na policama u supermarketima upitne je kvalitete i načina uzgoja i obrade jer dolazi iz cijelog svijeta. Ono što možemo učiniti kako bi pomogli svom organizmu da krene u čišćenje o štetnih tvari je konzumacija svježeg voća i povrća, te prirodnih minerala kao što su zeoliti.
U nastavku članka možete saznati više o samom otkriću ovih vulkanskih minerala, njegovom sastavu, primjenama i blagodatima za ljudski organizam.
Otkriće zeolita
Sredinom 18. stoljeća, Axel F. Cronstedt znanstvenik iz Švedske otkrio je stilbit zeolit kamen koji se prilikom zagrijavanja zapjeni. Prvi je opisao posebna svojstva i jedinstvene karakteristike zeolita. Kamen je nazvao zeolit jer “zeo” znači “kipjeti“, a “lithos” znači “kamen“.
Budući da kamen zeolita ima određene šupljine u njemu je ostala zarobljena voda koja je zagrijavanjem proključala.
Zeolit je vulkanski mineral koji ima snažno djelovanje u detoksikaciji organizma uklanjajući toksine i štetne tvari. Osim vode zeoliti mogu apsorbirati i neke druge kemijske tvari. Građeni su od atoma aluminija, silicija i kisika, a mogu sadržavati i neke druge elemente kao što je fosfor.
Sedamdesetih godina prošlog stoljeća zeolit je pronašao svoju prvu primjenu u različitim zdravstvenim ustanovama.
Zeolite možemo podijeliti na dvije vrste.
Postoje prirodni zeoliti i sintetski zeoliti
Kako nastaju zeoliti? Nakon vulkanskih erupcija dolazi do kondenzacije plinova i para. Tako se talože u vulkanske nakupine i stijene. Zeolit je 100% prirodni mineral koji ima jedinstvenu kristalnu kaveznu strukturu. On djeluje kao magnet za toksine, uključujući teške metale i alergene.

Zeoliti koje pronalazimo u prirodi slabo su topivi u vodi i dio su nekih stijena u kojima se mogu naći i teški metali. Od oko 40 vrsta prirodnih zeolita najčešće se koristi zeolit klinoptilolit.
On nije topiv u vodi, ali naš pH želuca je kiseo i u želucu dolazi do djelomičnog otapanja. Zatim se bakterije apsorbiraju na zeolit klinoptilolit koje kasnije izbacujemo iz organizma.

S druge strane svojstva sintetičkih zeolita se mogu kontrolirati kao i njihov kemijski sastav. Različite vrste zeolita se koriste i u mnogim industrijama, uključujući prehrambenu, farmaceutsku i kozmetičku industriju. Sintetičkih zeolita ima više od 150 vrsta.
Zeolit prah
Zeolit se najčešće koristi u obliku praha kao sredstvo za detox organizma. Ovaj čudotvorni mineral iz prirode kako ga nazivaju,jednostavan je za konzumaciju i može se lako dodati u vodu. Zeolit prah ima sposobnost da upije toksine i štetne supstance u probavnom sustavu. Ljekovita svojstva koja pruža imaju antibakterijsko i antiseptičko djelovanje.
Poznati su i blagotvorni učinci za ozljede na koži kao što su opekline, ozebline, pa čak i psorijaza. Budući da je zeolit učinkovit za detox organizma on ima i antioksidativna svojstva koja usporavaju starenje kože. Stomatolozi priznaju kako je uspješan i u čišćenju usne šupljine. Primjerice, učinkovito djeluje na paradentozu.
Kako se pije zeolit?
Da biste koristili zeolit u obliku praha, jednostavno ga dodajte u vodu po preporučenoj dozi. Najčešće je to 15 grama (3 male žličice) zeolita u vodi za oralnu primjenu. No najbolje je krenuti s manjim dozama, primjerice 5 grama zeolita razmućenog u vodi. Nakon što ste dodali prah, dobro promiješajte.
Preporučuje se konzumirati prah najmanje 30 minuta prije ili poslije obroka.

Koristite plastičnu žličicu koja se obično nalazi u pakiranju. Osim toga možete koristiti i drvenu ukoliko ju imate u svom kućanstvu. Nikako nemojte koristiti metalnu žlicu!
Jetra je glavni organ za detoksikaciju u tijelu. A zeoliti mogu pomoći u detoksikaciji jetre tako što će vezati štetne materije i toksine koji opterećuju jetru. Možemo zaključiti da će djelovanje zeolita u našem tijelu poboljšati funkciju jetre i doprinijeti općem zdravlju.
Gdje kupiti zeolit?
Juicefast u svojoj ponudi ima proizvod Zeolit klinoptilolit u obliku sitno mljevenog praha. Tako usitnjen prah dobije se kroz tehnološki proces tribomehaničke aktivacije. Na taj način proizvedene su iznimno sitne i jako aktivne čestice veličine oko 1 mikrona.

Osim što se može djelomično rastopiti u vodi i popiti, postoje i druge namjene ovog praha. Naime, zeolit klinoptilolit se koristi kao sastojak za izradu kozmetike, dodatak kupkama, kao sastojak za izradu maski za lice i sl.
Doziranje zeolita
Potencijalno moguće nuspojave mogu varirati od proizvoda do proizvoda i individualnih odgovora organizma. Uvijek se pridržavajte uputstva proizvođača i preporuka stručnjaka. Sve je dobro u umjerenim količinama pa tako i ovaj magnet za toksine.
Treba ga postupno i tijekom vremena uvrstiti u svoju dnevnu rutinu. Već nakon 12 tjedana mogli biste osjetiti veće promjene. Dok nakon samo 6 do 8 sati može početi vezati toksine kao što su štetne tvari iz alkohola i cigareta koje se zadržavaju unutar probavnog sustava.
Općenito, preporučuje se početi sa manjim dozama i postupno povećavati dozu kako bi se tijelo prilagodilo. Ako se pitate stvara li ovisnost, odgovor je ne.
Za kraj…
Današnja hrana u postocima ima više pesticida, kemikalija i izuzetno otpornih nametnika nego hrana prije trideset godina. Primjerice voće i povrće koje konzumiramo a stiglo je iz raznih dalekih krajeva svijeta. Iz tog razloga važno je redovita detoksikacija organizma i čišćenje od toksina.
Ponekad nemamo izbora i ne možemo birati što jedemo i znati na koji je način obrađena hrana koju jedemo. Ali možemo utjecati na izbor proizvoda koji će podržati naš organizam u čišćenju.
Iskustva sa korištenjem zeolita su individualna i razlikuju se. No, svakako postoji jako puno ljudi kojima je pomogao s određenim zdravstvenim problemima. Uvijek potražite savjet svog obiteljskog liječnika ili stručnjaka kako bi spriječili moguće nuspojave.
Objavljena vsebina je izobraževalne narave in ne služi kot nadomestilo za zdravniško mnenje ali izdelkov kot nadomestilo za zdravila.