Sezona prehlada i gripe je pred vratima. Dok vani temperature naglo padaju, važnije je nego ikada da se pobrinemo za svoj imunološki sustav. Na sreću, postoji niz prirodnih načina kojima možemo podići naš imunitet i ostati zdravi. Evo kako se možete pripremiti za nadolazeće hladne mjesece i sve bolesti koje oni donose.
Da bismo ojačali imunitet, moramo započeti s onim što jedemo. Često zaboravljamo da je hrana gorivo koje nas pokreće, a ako je to gorivo loše onda je i naše sveopće stanje u skladu s time. Najbolji način za unošenje više vitamina i minerala je upravo u raznolikosti namirnica. Najpoznatiji vitamin C, za koji svi znamo da jača imunitet, možemo pronaći u agrumima (naranče, mandarine, limun), crvenim paprikama, jagodama, kiviju i brokuli. Voće i povrće bogato antioksidansima kao što su borovnice, špinat i brokula izvrsni su za jačanje imuniteta našeg tijela. Osim vitamina C, cink je još jedan bitan vitamin za podršku imunološkom sustavu. Orasi, sjemenke bundeve i agrumi neka budu vaša hrana izbora.
Povećan unos svježeg voća, pogotovo agruma i kiwija preporučuje se u hladno doba godine.
Za još jednostavniji unos vitamina tu su Juicefast sokovi – svaki naš sok pripremljen je od 1,5 kilograma svježeg voća i povrća bez dodataka. Sokove možete koristiti kao detox kuru u trajanju 3 do 5 dana ili kao dodatak prehrani.
Za još snažniji boost energije tu su Juicefast shooteri koje moežete piti direktno iz bočice ili ih dodati u rashlađeni čaj. RECOVERY SHOTER sadrži limun, naranču, đumbir i kurkumu, IMUNITY SHOOTER sadrži đumbir, limun i kajenski papar. O protuupalnim svojstvima đumbira i kurkume svi već znamo, ali oni koji još nisu probali – pravo je vrijeme. A ako ne volite đumbir pa mislite da shooter nisu za vas – ne morate ga ni voljeti, samo zažmirite i popijte, vjerujte nam oživjet će vas.
Često zaboravljamo da najbolji i najučinkovitiji lijekovi dolaze iz prirode. Probiotici su često zaboravljeni, a po mnogima su jedna od najbitnijih pomoći našem imunitetu. Mikrobi koji žive u našim crijevima ne samo da pomažu našem tijelu probaviti hranu – oni također pomažu regulirati naš metabolizam, glad, težinu i imunološki sustav. Snažan imunološki sustav uvelike ovisi o tome da imamo li zdrava crijeva koja dobro funkcioniraju – budući da se 70 posto našeg imunološkog sustava nalazi u crijevima – a probiotici pomažu da naša crijeva rade kako trebaju. Probiotici su “dobre” bakterije koje pomažu smanjiti upalu i spriječiti infekciju, također mogu smanjiti ozbiljnost prehlade ili gripe. Fermentirana hrana, poput nepasteriziranog kiselog kupusa, misa, tempeha i kefira podržava zdravlje bakterija naših crijeva.
Fizička aktivnost pomaže u poboljšanju cirkulacije, što zauzvrat pomaže da imunološke stanice efikasnije funkcioniraju. Ne trebate postati maratonac – čak i brza šetnja može činiti čuda za vaše zdravlje. Vožnja biciklom, planinarenje i općenito boravak na svježem zraku čini nas otpornijima. Zato nabavite toplu jaknu i čarape jer zima oštre zube ima, samo ako vas dočeka nespremne.
Svima nam je poznat osjećaj stresa – bilo da je uzrok napet radni dan, obiteljski izazovi ili neke druge životne prepreke. No, ono što mnogi možda ne shvaćaju je duboki utjecaj koji stres može imati na naše tijelo, posebno na imunološki sustav.
Kada smo pod stresom, naše tijelo reagira oslobađanjem određenih hormona, poput kortizola i adrenalina. Ovi hormoni pomažu tijelu da se nosi s izravnim prijetnjama, pripremajući nas da brzo reagiramo. Međutim, ako smo stalno pod stresom i ti hormoni se neprestano oslobađaju, naš imunološki sustav može početi trpjeti. Zapravo, može doći do smanjenja broja i funkcije naših bijelih krvnih stanica, koje su ključne za borbu protiv infekcija.
Kada se opuštamo i odmaramo, smanjujemo razinu stresnog hormona u tijelu. Dobar san = jači imunitet što znači da kvalitetan san pomaže našem tijelu da proizvodi stanice koje se bore protiv infekcija. Zato nemojte pospremati do kasno u noć, pripremite krevet, odmaknite mobitel i spavajte! Pokušajte se ušuškati s tehnikama meditacije i opuštanja. Možda pronađete svoju novu opuštajuću rutinu.
Voda je esencijalna za sve tjelesne funkcije, uključujući i obranu od bolesti. Ciljajte na 8 čaša dnevno. Ako mislite da nemate potrebu piti i da vašem tijelu ne treba toliko tekućine, vjerojatno ste dehidrirani, namjestite alarm na mobitelu da vas podsjeti svaka 2 sata popiti čašu vode. Unos tekućine ne odnosi se isključivo na vodu, doba je juha i variva, budite maštoviti i okrijepite se juhama koje su najjednostavnije jelo koje možete skuhati, a u ovo doba najkvalitetnije za naše tijelo.
Pušenje, prekomjerno konzumiranje alkohola i konzumacija visokih količina šećera mogu oslabiti vaš imunitet. Pokušajte smanjiti ili potpuno izbjegavati ove navike. Znamo da je teško, ali je li zaista tako teško? Sve je u glavi, dvije cigarete manje dnevno male su promjene koje kroz neko vrijeme donose velike rezultate.
Sezona prehlada i gripe može se činiti kao neizbježna prepreka svake godine, ali zapravo predstavlja priliku da preispitamo i ponovno potvrdimo svoju predanost zdravlju i dobrobiti. Svaki izazov koji nam život donese, bilo da je riječ o vremenskim promjenama ili novim virusima, može se shvatiti kao poziv na djelovanje, da budemo bolji prema sebi i prema drugima. Jedan od ključeva jačanja imuniteta je razumijevanje da se naša tijela ne sastoje samo od izoliranih dijelova, već da sve funkcionira kao cjelina. Kada jedan dio tijela pati, često to utječe na cijeli sustav. Dakle, kada se bavimo zdravljem, moramo uzeti u obzir holistički pristup. Osnaživanje uma je jednako važno kao i osnaživanje tijela. Tehnike meditacije, duboko disanje i svakodnevna praksa zahvalnosti mogu pomoći u smanjenju stresa, što je često nevidljivi neprijatelj našeg imunološkog sustava. Dok svakodnevne brige mogu zvučati obično, one se akumuliraju i narušavaju našu sposobnost da se nosimo s većim izazovima. Uz pravilan pristup, istraživanje i isprobavanje različitih namirnica, čajeva i prirorodnih pripravaka svatko može pronaći što njemu najviše odgovara i djeluje u borbi protiv prehlade i gripe. Kroz povijest, prije nego što su farmaceutski lijekovi postali norma, ljudi su se oslanjali na biljke i prirodne resurse kako bi se borili protiv bolesti Priroda nas podsjeća da živimo u skladu s njom, ali mi to nekako stalno zaboravljamo.